1. Video
  2. Post-Production
  3. Workflow

چطور با اکشن‌های سفارشی آماده به جریان کاری خود در ادوبی فتوشاپ سرعت بدهید

Scroll to top
Read Time: 11 min

() translation by (you can also view the original English article)

جدا از شهرت پرتحول آنها، اکشن‌ها روشی عالی برای سرعت بخشیدن به جریان کاری شما در ادوبی فتوشاپ هستند. منابع زیادی وجود دارد که اکشن‌های رایگان ارائه میدهند، هر چند کیفیت در آنها خیلی متغیر هست. برخی از آنها توسط متخصصین ممتاز پست‌پروداکشن تهیه شده‌اند و میتوانند به شما کمک کنند تا جریان کاری بهتری را توسعه دهید. بقیه‌ی آنها به شما قول عالی کردن تصویر را در یک کلیک را میدهند و فقط وقت شما را تلف میکنند.

بهترین روش برای استفاده از اکشن‌ها در فتوشاپ ساختن نمونه‌هایی سفارشی است که مناسب برای جریان کاری شما باشد. در این آموزش یاد میگیرید که چطور جریان کاری خود را تحلیل کنید و بخش‌هایی از آن را با اکشن انجام دهید.

چرا از اکشن استفاده کنیم؟

هر چه که در پس‌پردازش و روتوش وارد جزئیات بیشتری میشوید، روش‌های پیشرفته‌تری را استفاده خواهید کرد که نیازمند اجرای چندین مرحله است. برای مثال، تکثیر کردن یک لایه، تغییر عنوان آن، و بعد اعمال یک فیلتر، حالت ترکیبی و یک ماسک مجموعا حداقل 30 ثانیه وقت میبرد تا انجام شود. شما حداقل وارد سه منوی مختلف میشوید تا این روش را اعمال کنید. برای سرعت بخشیدن به جریان کاری خودتان، میتوانید همه مراحل را در یک اکشن تکی ترکیب کنید.

یکی از نشانه‌های یک هنرمند بااستعداد داشتن استایلی نامتناقض است. دلیل اینکه کار پرتره هنرمندی مثل Annie Leibovitz را تشخیص میدهد بدلیل رویکرد غیرمتناقض او در هر تصویرش می باشد (هر چند که مشخصات رویکرد او منحصر به خودش هستند) بجای ویرایش هر تصویری که بطور مستقل خلق میکنید، داشتن یک سری اکشن‌هایی که همیشه استفاده میکنید به شما کمک میکند ظاهر و حسی استوار را حفظ کنید.

چند سوءتعبیر در مورد اکشن‌ها

ضمن تشکر از همه‌ی قول‌های اشتباهی که ادعا میکنند با فشردن یک کلیک ظاهری عالی برای تصویر بدست می‌آورید، چند سوءتعبیر در مورد اکشن‌ها بوجود آمده است. خیلی‌ها از اینکه چقدر اکشن‌ها میتوانند با استفاده‌ی مناسب قدرتمند و قابل سفارشی باشند ناآگاه هستند.

action before afteraction before afteraction before after
در عکس سمت چپ حالتی است که عکس وارد لایتروم شده است.  در تصویر سمت راست عکس ویرایش شده است.  همه‌ی تنظیمات و همینطور واترمارک توسط دو اکشن ایجاد شده‌اند.

اکشن‌ها فقط برای مبتدیان یا کسانی که نمیدانند چطور از فتوشاپ استفاده کنند نیست. خیلی از متخصصین حرفه‌ای پست‌پروداکشن و روتوش، بر استفاده از اکشن‌ها برای سرعت دادن به کار خودشان تکیه میکنند. اکشن‌ها نباید همه چیز را به یکباره برای شما انجام دهند. میتوانید از چندین اکشن اجرا شده روی هم استفاده کنید. در واقع، این روش عالیست.

اکشن‌ها ابزاری برای همه‌ی شرایط هم نیستند. لازم نیست هر بار تنظیمات مشابهی را اعمال کنید: ممکن است اکشنی داشته باشید که بطور خودکار در محل مناسبی متوقف شود و پنجره‌ای را برای دستوری که در آن زمان اجرا میشود لود کند تا شما بتوانید مقادیری را که برای تصویر شما بهتر جواب میدهد وارد کنید.

از طرفی دیگر، با کمی برنامه‌ریزی، اکشن‌ها بخش مهمی از یک جریان کاری سریع و منعطف در فتوشاپ هستند.

اکشن فتوشاپ جریان کاری من

برای اینکه همه چیز را در عمل بررسی کنیم، من دو اکشن اصلی که استفاده میکنم را معرفی میکنم و اینکه چطور مناسب جریان کاری من هستند را شرح میدهم. سپس نگاهی میکنم بر اینکه چطور جریان خودتان را تقسیم‌بندی کنید و اکشن‌های مشابهی توسعه دهید.

اکشن ساختار کاری من

بعد از اینکه که تصویری بیرنگ با سفید متعادل شده در لایتروم ایجاد میکنم، فایل را برای پردازش در فتوشاپ باز میکنم. در آنجا یک لایه کپی از آن ایجاد میکنم و از ابزار ترمیم (heal) استفاده میکنم تا بخش‌های ناخواسته، مثل غبار روی سنسور، یا ناشی از اسکن تصویر را حذف کنم.

وقتی تمیزکاری تمام شد، اکشن ساختار کاری خودم را اجرا میکنم. این اکشن تقریبا همه‌ لایه‌ها و افکت‌هایی که من استفاده میکنم را ایجاد میکند. علاوه بر دیگر موارد، سطحی قابل سفارشی از جداسازی فرکانسی را اعمال میکند، لایه‌هایی برای تاریک کردن و روشن کردن ایجاد میکند، لایه‌هایی که برای روتوش چشم و دندان نیاز دارم را میسازد و نهایتا تمامی تنظیماتی که برای تون‌بندی رنگ تصویر نهایی نیاز دارم را ایجاد میکند.

وقتی که همه لایه‌هایی که نیاز دارم را ایجاد کردم، سراغ هر یک میروم تا بصورت دستی به آنها افکت‌هایی مثل تاریک و روشن کردن اضافه کنم و لایه‌های تنظیمی را تغییر دهم. لایه‌هایی مثل eye contrast boost ماسک شده تا در هر جایی از افکت که میخواهم براش بکشم و بدین ترتیب کنترل کاملی را در اختیارم قرار میدهد.

finishing stepsfinishing stepsfinishing steps
بعضی از مراحل در اکشن نهایی من

اکشن نهایی من

وقتی که کار روتوش و تون‌بندی تصویر را با لایه‌های ایجاد شده از اکشن ساختار کاری‌ام تکمیل کردم، اکشن نهایی خودم را اجرا میکنم. این اکشن سه تا لایه‌ی ماسک شده High Pass با سه حالت ترکیبی (Blending) مختلف میسازد تا تصویر را شارپ کند و همینطور یک لایه‌ی واترمارک تا با آن روی تصویر بنویسد “Harry Guinness Photography”. وقتی که روی لایه‌ی شارپ کردن براش بکشم و محل واترمارک را در تصویر تغییر بدهم، کار تمام است.

جریان کاری خود را برای مناسب بودن اکشن بررسی کنید

هر چقدر اکشن‌ها عالی هستند، اما هر افکت یا تکنیکی را نباید تبدیل به اکشن کرد. بطور کلی، تکنیک‌های چند مرحله‌ای و تنظیمات سراسری بهترین گزینه‌ها برای انجام این کار هستند. اینها چیزهایی هستند که شما برای تقسیم‌بندی جریان کاری خود باید به آنها نگاه کنید.

1. تصاویر تکمیل شده خود را بازبینی کنید

با دیدن تصاویری که اخیرا ویرایش کردید شروع کنید. بهترین حالت این هست که از موضوع مشابهی باشند -- مقایسه کردن ویرایش‌های انجام شده برای هم پرتره و منظره بطور همزمان ایده ی خوبی نیست. در صورتی که چندین نوع مختلف تصویر را عکاسی کرده‌اید، میتوانید هر جریان کاری خود را مستقلا تقسیم بندی کنید و بیش از یک مجموعه اکشن را ایجاد کنید.

در حین بررسی تصاویر، دنبال تکنیک‌ها و افکت‌هایی باشید که در حین پردازش تصاویر بطور مستمر استفاده کرده‌اید. در صورتی که تا بحال یک جریان کاری معمولی را برای خودتان توسعه داده باشید، انجام این مرحله آسان خواهد بود. اگر با روشی کمتر حساب‌شده ویرایش را انجام دهید، این فرآیند خود-تحلیلی کمی چالش‌برانگیز است.

2. اجزای ساخت جریان کاری خود را بیابید

بطور ایده‌آل، کارهایی را می‌یابید که بارها و بارها انجام میدهید. در صورتی که عکاس پرتره هستید، احتمالا بخواهید از روشی برای صاف کردن پوست، تاریک کردن و روشن کردن، و شارپ کردن استفاده کنید. اینها بخش‌های تشکیل‌دهنده‌ی اکشن‌های شما خواهند بود.

action resultsaction resultsaction results
در پنل Layers میبینید که چند لایه تنظیمات توسط اکشن‌ها ایجاد شده است. 

وقتی که این اجزای تشکیل دهنده متداول را تشخیص دادید، ببینید کدامیک از آنها میتوانند با هم در یک گروه انجام شوند. در ادامه‌ی مثالی که زدیم، صاف کردن صورت و تاریک و روشن کردن میتوانند با هم در یک اکشن ترکیب شوند؛ هیچکدام بر دیگری دلالت ندارد.

اگر چه شارپ کردن را نمیتوان با اکثر انواع تکنیک برای صاف کردن صورت گروه کرد. مطمئنا نمیخواهید لایه‌ای که شارپ کردن روی آن انجام میشود بر جزئیاتی تاثیر بگذارد که شما با صاف کردن صورت آنها را حذف میکنید. تا زمانی که افکت صاف کردن را کاملا اعمال نکردید، نمیتوانید تصویر خود را شارپ کنید.

3. دستورالعمل خود را طراحی کنید

سپس، یک توالی برای اکشن‌ها تعریف کنید. در حالیکه که همه چیز را بصورت دستی انجام میدهید، میتوانید تکنیک‌ها را در ترتیب‌های مختلفی اعمال کنید. در صورتی که از اکشن استفاده میکنید، بهترین رویکرد این است که این کار را با منطقی‌ترین توالی همچون یک دستورالعمل انجام دهید.

بطور کلی، وقتی دستورالعمل خود را میسازید، بهترین کار این است که با افکت‌های سراسری مثل کنتراست و تون رنگ شروع کنید. کار خود را تا اعمال تنظیمات انحصاری مثل روتوش و شارپ کردن که مستقل از تنظیمات سراسری هستند ادامه دهید.

همینطور تصمیم بگیرید که همه چیز را میخواهید در چند اکشن تقسیم بندی کنید. من همه چیز را در دو اکشن تقسیم بندی کردم. شما بسته به نوع کاری که انجام میدهید، ممکن است به اکشن بیشتری نیاز داشته باشید.

اکشن‌ها را ضبط کنید

ما تا بحال در +Tuts نحوه‌ی ضبط اکشن را پوشش داده‌ایم. گرچه مقاله ی Josh مربوط به چند سال پیش است، اما فرآیند تغییری نکرده است. با وجود اینکه من نمیخواهم شما را وارد تمامی مراحل ساخت یک اکشن کنم، در اینجا میتوانید بهترین‌ راهنمایی‌ها را برای انجام این کار بررسی کنید.

شروع کار

در صورتی که قبلا یک اکشن پیچیده نساخته‌اید، بهترین ایده این است که ببینید عکاسان دیگر تا بحال چه کار کرده‌اند. چند اکشن با کیفیت بالا دانلود کنید و ببینید چطور عمل میکنند. این کار به شما ایده‌هایی میدهد مبنی بر اینکه چطور ساختار اکشن خودتان را ایجاد کنید.

با یک تصویری شروع کنید که میدانید اکشن‌های طراحی شده شما با آن خوب جواب میدهد. خیلی آرام جریان کاری خود را ادامه دهید در حالیکه هر آنچه انجام میدهید را ضبط میکنید. مراقب باشید و هر چقدر لازم است روی آن زمان بگذارید؛ هر اشتباهی که انجام دهید هم ضبط میشود. در صورتی که میخواهید ضبط را متوقف کنید و دوباره شروع کنید یا بعضی از مراحل را از نو ضبط کنید. من همیشه برای ساختن اکشن چندین بار تلاش میکنم.

همینطور که پیش میروید، آزمایش کنید تا مطمئن شوید همه چیز همانطور که برنامه‌ریزی شده انجام میگردد. تنظیم Playback Performance را روی Step by Step قرار دهید تا ببینید چه چیزی درست عمل نمیکند.

مرتب باشید

نامگذاری و گروه کردن لایه‌ها در فتوشاپ یکی از چیزهایی است که همه میدانند ایده‌ی خوبی است، اما کم پیش می‌آید کسی آنرا انجام دهد. یک مزیت اکشن‌ها این است که شما فقط باید یک بار همه چیز را مرتب کنید و بدین ترتیب همه کارهای شما در آینده نیز مرتب خواهد بود.

هر لایه جدیدی که میسازید را نامگذاری کنید. ایده‌ی خوبی است که نام لایه‌ای که تعیین میکنید توصیف کننده کارکرد آن لایه باشد. همینطور میتوانید برای خودتان یادداشت اضافه کنید. برای مثال یادآوری کنید که از چه مقداری برای Opacity براش استفاده کنید.

همینطور ساخت اکشن فرصتی برای استفاده از دیگر امکانات سازماندهی در فتوشاپ است. گروه‌ کردن لایه‌ها و کد کردن رنگ‌ها روش‌هایی عالی برای ارتباط دادن لایه‌هایی است که بر چیزی مشابه افکت اعمال میکنند، مثل تون‌ رنگ تصویر یا چشمان سوژه.

ماسک و لایه برای تنظیمات

بسته به نوع تصاویری که روی آن کار میکنید، در اینجا دو روش که میتوانید با آنها لایه‌های تنظیمی با حداکثر کنترل اعمال کنید را بررسی میکنیم:

در روش اول، یک لایه تنظیمی با یک ماسک کاملا غیرشفاف (یا بر عکس، تا سیاهی 100 درصد)  ایجاد کنید. سپس وقتی تصویر را ویرایش میکنید، میتوانید با یک براش سفید روی ماسک آن بکشید یا تراکم (density) ماسک را بر اساس نیاز کم کنید.

روش دوم این است که لایه‌های تنظیمی با مقدار Opacity کاهش یافته تا صفر اضافه کنید. این لایه‌ها هیچ تغییری ایجاد نمیکنند. همینطور که بعد از اجرای اکشن روی تصویر کار میکنید، مقدار Opacity لایه را افزایش دهید تا به افکتی که میخواهید برسید. برای مثال، اکشن من یک لایه تنظیمی curves ساده و تغییرداده نشده روی همه چیز ایجاد میکند، و بدین ترتیب میتوانم نوردهی و کنتراست را تنظیم کنم، چون این کاری است که من برای هر تصویری انجام میدهم.

اکشن‌های تعاملی

همانطور که قبلا اشاره کردم، اکشن‌ها لازم نیست مجموعه‌ای از مقادیر هر افکتی را اعمال کنند. وقتی مراحلی ایجاد میکنید مثل صاف کردن یا شارپ کردن که بر مقادیر خاصی در تصویر تکیه دارند، اکشن را متوقف کنید و بدین صورت پنجره‌ی فیلترهایی که اعمال میکنید نمایان میشود. مقادیری را که میخواهید را وارد کنید و سپس کلید Return یا Enter را بزنید تا اجرای اکشن ادامه پیدا کند.

وقتی این کار را انجام میدهید، مطمئن شوید که همه لایه‌های بالای لایه‌ای که روی آن کار میکنید را خاموش کرده‌اید. در صورتی که اینکار را نکنید، قادر به پیش‌نمایش افکتی که اعمال میکنید نخواهید بود.

تغییرات نهایی

بعنوان مرحله آخر در هر اکشنی، اولین لایه‌ای که میخواهید روی آن کار کنید و همینطور ابزاری که میخواهید از آن استفاده کنید را انتخاب کنید. این کار همه چیز را بطوری تنظیم میکند تا وقتی اجرای اکشن تمام شد به کار ادامه دهید.

در صورتی که میخواهید از اکشن‌های خود زیاد استفاده کنید، یک شرتکات صفحه کلید یا یک دکمه بخصوص روی تبلت wacom خود برای آن تعیین کنید.

وقتی که همه این کارها را انجام دادید، اکشن برای استفاده آماده است.

جمع‌بندی

در این آموزش یاد گرفتید که چطور جریان کاری خود را تحلیل کنید و آنرا به اکشن‎‌های فتوشاپ تقسیم‌بندی کنید. امیدوارم شما را قانع کرده باشم که اکشن‌ها فقط برای آدم‌هایی نیستند که دنبال افکت‌های تک-کلیکی می باشند، بلکه روشی عالی برای سرعت بخشیدن به جریان کاری شما در فتوشاپ می باشند. در صورتی که بطور مستمر روش‌های مشابهی را اعمال میکنید، ساختن اکشن به شما کمک میکند رویکردی استوار را برای ویرایش تصاویر خود حفظ کنید.

شما از اکشن استفاده میکنید؟ تا حالا اکشن خودتان را ساخته‌اید؟ در بخش نظرات با ما در این مورد صحبت کنید!

Advertisement
Did you find this post useful?
Want a weekly email summary?
Subscribe below and we’ll send you a weekly email summary of all new Video tutorials. Never miss out on learning about the next big thing.
Looking for something to help kick start your next project?
Envato Market has a range of items for sale to help get you started.